Staff list

Teaching staff

Head Master

  • Mr AD Halls MA

Senior Deputy Head

  • Mr WP Brierly BSc

Acting Deputy Head

  • Mr JA Galloway BA Ed

Deputy Head

  • Mr JA Short Ring BA

Assistant Heads

  • Mr MD Allen MA (Head of IB Diploma, HE Advice and Careers)
  • Mr TS Banyard MA (Head of Teaching and Learning)
  • Mr K Gross MA (Director of Overseas Schools)
  • Dr SA Hendry (Head of Lower School)
  • Dr E Laurie (Head of Sixth Form)
  • Mr RJ Mitchell MA (Head of Public Occasions)
  • Mr JH Renwick MA (Head of Middle School)
  • Mr MP Stables MA (Director of Studies)

Chaplain

  • Rev Dr JW Crossley

Biology

  • Dr AC Stewart (Head of Biology)
  • Mr NE Edwards MSc
  • Mr NJ Gardner BSc
  • Mr JE Grabowski BSc
  • Dr SA Hendry (Assistant Head - Head of Lower School)
  • Mr AP Tep BA 
  • Mr J Thomas BSc

Chemistry

  • Dr AM Hayes (Head of Chemistry)
  • Dr IIF Boogaerts
  • Miss AM Dawe BSc
  • Mr M Gibson BSc (Head of Kingsley House)
  • Mr E Josypenko M.Bio.Sci
  • Dr PM Lloyd (Deputy Head of IB)
  • Mr RJ Mitchell MA (Assistant Head - Head of Public Occasions)
  • Ms ME Sanford BSc
  • Dr RAL Winchester

Physics

  • Mr D Miller BSC (Head of Physics)
  • Mr TS Banyard BA (Assistant Head - Head of Teaching & Learning)
  • Mr G Cawley BSc (Head of Science)
  • Miss JL Duncombe MPhys
  • Miss A Langerman BSc
  • Dr KA Roy 
  • Mr CP Sandels MSc
  • Ms MAG Spottiswoode BSc

Classics

  • Mr BM Baulf MA (Head of Classics)
  • Mr GE Bennett BA (Deputy Head of IB)
  • Miss VR Casemore BA
  • Miss EA Garnett MA
  • Miss NM Rarity BA
  • Miss CL Tedd MA
  • Mr SLC Young BA

Economics & Social Sciences

  • Mrs SM Danaher BBS (Head of Economics & Social Sciences)
  • Mr WP Brierly BSc (Senior Deputy Head)
  • Mr HJ Phillips BSc
  • Mr G Simpson BSc
  • Mrs S Williams BCom
  • Mr WW Wilmot BSc

English​​

  • Dr JPD Cannon (Head of English)
  • Mr MD Allen MA (Head of IB Diploma, HE Advice and Careers)
  • Mrs KL Bird MA MPhil 
  • Miss JAL Blunden MA 
  • Mr BL Bransfield MA
  • Mr DI Cass (Deputy Head of English)
  • Miss EC Collin BA (Head of Sixth Form Girls)
  • Miss CF Crothers BA
  • Miss AV Eilert MA
  • Mr AD Halls MA
  • Miss OR Harman BA
  • Mr JLB Trapmore MA
  • Mr HR Trimble BA

Drama

  • Ms DJ Barron MA (Director of Drama)
  • Mr JLB Trapmore MA (Head of Curricular Drama)
  • Mr AD Room (Theatre Director in Residence)

Geography

  • Miss M Clarke BA (Head of Geography and A Level)
  • Mr MV Christou BA (Deputy Head of Geography)
  • Miss BV Coombs MSc
  • Mr JA Galloway BA (Acting Deputy Head)
  • Dr E Laurie (Assistant Head - Head of Sixth Form)
  • Mrs JM Lawton-Cook BSc (Head of Maclear House)
  • Mr JM Stanley BSc (Head of Glenesk House & Head of Safeguarding)

History

  • Mrs FA Ring MA (Head of History)
  • Miss EJ Campbell MA
  • Miss RM Davis BA (Director of Staff Development)
  • Mr NJS Knowland MA
  • Mr JG Lawrence MA MLitt
  • Mr BEF Reekes BA
  • Mr JAF Short Ring BA (Deputy Head)
  • Mr MA Stephenson MA
  • Mrs SE Wiseman MA
  • Mrs JI Woodward MA

Mathematics

  • Mr SJ Nye BSc (Head of Mathematics)
  • Mr CG Bell DPhil
  • Miss R Bhattacharya BA
  • Mr SJ Bradley BEng
  • Mr DS Fickling MMath
  • Mr JA Harris MEng
  • Miss JE James BSc
  • Mrs EC Nicholl BSc
  • Miss L Owens BA
  • Mrs AJ Panaite BSc (Chaplaincy Associate)
  • Dr T Squires (Head of Alverstone House)
  • Mr MP Stables MA (Assistant Head - Director of Studies)
  • Miss KE Sullivan BSc 
  • Mr AMR Trosser MScI
  • Mr SA Williams BSc (Deputy Head of Mathematics)

Modern Languages

  • Mrs HM Mulcahy BA (Head of Modern Languages)
  • Mr BP Andrews BA (Deputy Head of Middle School)
  • Mrs AJ Ansbro MA
  • Miss BP Cerda Drago BA (Deputy Head of Modern Languages)
  • Mr H Chapman MA 
  • Miss AV Eilert MA
  • Mr JHA Foxall MA (maternity cover)
  • Mr K Gross (Assistant Head - Director of Overseas Schools)
  • Mr JT Hyam MA
  • Mr SC Kent MA
  • Miss MME Kidwell MA
  • Mrs HN Noble BA
  • Miss M Pargue MA
  • Miss RC Peel BA (Head of Major House)
  • Mrs JE Purslow MA
  • Ms COH Robinson
  • Mr JMA Ross BA (Head of Layton House)
  • Mr JRC Saxton BA
  • Miss J Turquin BA (maternity leave)
  • Miss E Bernard (French Assistant)
  • Ms R Cagigas (Spanish Assistant)
  • Mrs E Keys (Russian Assistant)
  • Mr I Liberatore (French Assistant)
  • Miss L Reimold (German Assistant)
  • Miss V Sanz-Andres (Spanish Assistant)
  • Mr A Scasciafratti (Italian Assistant)
  • Mrs X Yang (Chinese Assistant)

Psychology

  • Mrs ES Britton MSc (Head of Psychology)
  • Mrs EJ Elwell BSc

Theology & Philosophy

  • Mr TJ Davies BA (Head of Theology & Philosophy)
  • Mrs RR Catterall MA MPhil (Assistant Chaplain)
  • Rev Dr JW Crossley (Chaplain)
  • Mr JH Renwick BA (Assistant Head - Head of Middle School)
  • Miss ER Tozzi BA

CCF

  • Mr RJ Mitchell (Head of CCF and Head of Public Occasions)
  • Mr GP Cawley BSc
  • Mr D Goodall MBE
  • Dr ER Lawrie 
  • Mr G Painter (School Staff Instructor)
  • Miss CA Ramgoolam
  • Mr JM Stanley

 

Joint departments

Art

  • Mr RA Carswell MA (Head of Art)
  • Miss EJ Emmott BA
  • Miss LS Gillard MA ATC (Head of Junior School Art & Design)
  • Mrs SJ Martineau Walker BA
  • Mr NA Pollen MA

Design & Engineering

  • Miss LEL Spicer BA (Head of Design and Engineering)
  • Mr JD Broderick BA
  • Mr R Entwisle MEng (Engineer in Residence)
  • Miss D Langenberg BA

ICT & Computing

  • Miss CA Ramgoolam BEd, MA (Head of Exams, ICT and Computing and EVC)
  • Mr PP Thomas (Junior School Head of ICT and Computing)

Learning Enrichment

  • Mrs L Charlesworth MA (Head of Learning Enrichment)
  • Mrs EJ Sadler BA
  • Mrs AC Tingle BA

Music

  • Mr DG Phillips MA FRCO (Director of Music)
  • Mr N Bricht (Head of Wind and Brass)
  • Mr PA Hatch Mus B (Assistant Director of Music and Director of Partnerships and Outreach)
  • Mr CA Jackson MA (Organist and Teacher of Academic Music)
  • Mr ML Nixon BMus (Head of Keyboard)
  • Mr L Silvera BMus (Head of Strings)
  • Mr R Weber (Junior School Head of Music)

Physical Education

  • Mr MF Baggs BA (Director of Sport)
  • Mr GP Butcher (Sports Coach)
  • Mr DA Cheers (Teacher of PE and Games)
  • Mr MP Culverhouse BA
  • Mr P Duggan (Director of Rowing)
  • Mrs NL Edwards BA (Head of Girls' Games)
  • Mr JS Gibson BA (Deputy Director of Sport)
  • Mr LBD Kane BSc (Director of Co-Curricular Education)
  • Mr R McCluskey BA (JS Head of PE & Games)
  • Mr DA Safdari (Head of Strength and Conditioning, Senior Rowing Coach and Boatman)
  • Mr PJ Scott (JS Director of Cricket)
  • Mr L O'Sullivan (Swimming & Water Polo Coach)
  • Mr TP Rogers BSc (Head of Rugby)
  • Mr BD Tibble BSc (Head of Hockey)
  • Mr PM Braithwaite (Graduate Sports Assistant)
  • Mr JD Gillespie (Graduate Sports Assistant)
  • Mr BD James (Graduate Sports Assistant)
  • Mr HD Lovelock (Gap year student)
  • Mr CJ Moore (Gap year student)
  • Miss M Suter (Graduate Sports Assistant)

Support staff

Bursar & Secretary to the Governors

  • Mrs AM Clarke MA (Oxon) (Bursar & Secretary to the Governors)
  • Mrs LB Grainger (PA to Bursar)
  • Mrs R Wilkinson (Administrative Assistant to the Governors)

Administrative offices

  • Mrs S Carrett (PA to the Head Master)
  • Mrs P Castle (Senior Management Team PA)
  • Mrs LP Franca (Senior Management Team PA)
  • Mrs EM Webber (Senior Management Team PA)
  • Miss R Baker (LE Assistant)
  • Mrs MJ Cameron (Attendance Secretary)
  • Mrs RMF Clasby (Examinations Administrator)
  • Mrs LJ Fallis (Senior Examinations Administrator)
  • Mrs S Gore (Receptionist)
  • Mrs C Lloyd (Compliance Officer)
  • Mrs JA Mather-Johns (Music Timetable Administrator)
  • Mrs EP Sturge MA (Student Records Secretary)
  • Ms SP Syrett (Receptionist)
  • Mrs E Van Spall (Lower School Administrator)

Admissions

  • Ms SJW Dowling BA (Admissions Registrar)
  • Miss V Owen (Admissions Assistant and Sports Administrator)
  • Mrs NL Sheridan (Admissions Assistant)
  • Mrs CS Stuart BA (Lower School Admissions Registrar)

Accounts

  • Mrs JM Macdougall BA ACA (Financial Controller)
  • Mrs A Spencer MSc ACCA (Assistant Accountant & Payroll)
  • Mrs MD Berring (Accounts Assistant)
  • Mrs JF Brooks (Accounts Technician)
  • Ms MA Davies (Purchase Ledger Clerk)

Book room

  • Miss KA McAllister BA (Learning Resources Supervisor)

Collyer Hall Theatre

  • Mrs JAE Jones (Theatre Administrator)
  • Mr J Homer (Theatre Technician)
  • Mr B Roth (Theatre Technical Manager and Production

CCF Instructor

  • Mr G Painter

Departmental staff

  • Miss JM Buck (Art Technician)
  • Mr LE Webb (Art Technician)
  • Mrs JA Jones (Modern Language Resources Assistant)
  • Mr C Li (Design & EngineeringTechnician)
  • Mrs MP Danckwerts (Team Leader - Science Technicians)
  • Mr R Carley (Science Technician)
  • Mr A Carvell (Science Technician)
  • Ms HA Davidson (Science Technician)
  • Mr K Komalafe (Science Technician)
  • Miss A Rodriguez (Science Technician)

Marketing

  • Miss B Gore BA (Marketing Manager) 

Development office 

  • Mr M Jarrett BA (Development Director)
  • Miss A Williams MSc (Deputy Development Director)
  • Ms S Doherty BA (Development Officer) 
  • Miss M Dominguez BA MA (Development Officer) 
  • Miss H Lissamore BSc (Senior Development Officer)
  • Miss S Bell (Archivist)

Enterprises

  • Mr J Acciaioli (Commercial Director)
  • Ms S Desmier (King's Club Manager)
  • Mrs PM Ramsay (KCS Business Manager)
  • Miss SJ Leahy (School Shop Manager)
  • Mrs JMJ Mashhadi (School Shop Assistant)
  • Mr P Talavere (Deputy Club Manager) 

Estates & Maintenance

  • Ms AE Bartlett MA (Estates Bursar)
  • Mr JD Sprague (Maintenance Manager)
  • Mr RDJ Tomlin (Site Manager)
  • Miss K Brown (Facilities Administrator)
  • Mr D Canham (General Handyman)
  • Mr D David (Handyman/Maintenance Person)
  • Mr AR Davies (Electrician)
  • Mr A Hardwick (Carpenter/Maintenance Person)
  • Mr DBE Neighbour (Painter and Decorator)
  • Mr M Taylor (Heating Engineer/Maintenance Person)
  • Mr M Wright (Site General Hand)

Grounds

  • Mr M Pimenta (Head Groundsman)
  • Mr JRM Waller (Deputy Head Groundsman)
  • Mr AC Davis (Groundsman)
  • Mr M Dimon (Gardener)
  • Mr DJ Meech (Groundsman - Kingsway)
  • Mr AS Steer (Groundsman)

Human Resources

  • Ms LM Haydock BA FCIPD (Head of Human Resources)
  • Ms S Anderson GCIPD (Human Resources Advisor)
  • Mrs JMC Motion (Recruitment Administrator)
  • Mrs KL Pearson (Human Resources Administrator)

Memorial Library

  • Mrs B Ferramosca MSc (Head Librarian)
  • Mrs HI Mavin BSc Econ (Assistant Librarian - Senior School)

Medical staff

  • Mrs SU Besley (School Nurse)
  • Mrs AM McFarlane (School Nurse)
  • Mrs JM Moritz (Sports First Aid)
  • Mrs MS Soliman (Medical Room Administrator)
  • Ms A Woloshyn (Medical Room Administrator)

Boat House

  • Mr D Safdari (Senior Rowing Coach & Boatman)

Support Services

  • Mr ARM Stewart (Head of Support Services)

Porters

  • Mr DA Mohamed (Resident Porter)
  • Mr L Bidwell (Evening Porter)
  • Ms L Bond (Porter)
  • Mr W Coles (Porter)
  • Mr K Cook (Gatekeeper)
  • Mr D Laska (Evening Porter)
  • Mr RS Potter (Porter)
  • Mr MA Tew (Caretaker)

Resource centre

  • Ms TJ Cashman (Resources Supervisor - Reprographics)
  • Mr GD Crofts (Resources Supervisor - Design)
  • Ms KA Cooper (Resources Support Technician)

IT services

  • Mr OWF Knight (Head of Computer Services & Systems Engineer)
  • Mr AA Abdalla (IT Infrastructure Technician)
  • Mr BA Asghar (Database Administrator)
  • Mr M Boulton (AV/IT Technician)
  • Miss H Patel (Helpdesk Technician)
  • Miss N Pecher (Helpdesk Manager)

Catering

  • Mr C Hull (Catering Manager)
  • Mr LE Da Silva (Deputy Catering Manager)
  • Mr MS Barker (Head Chef)
  • Mr JNR Woodward (Sous Chef)
  • Mr P Sheth (Commis Chef)
  • Mrs CA Wicks (Chef)
  • Mrs H Alvares (Catering Assistant)
  • Miss BO Antwi (Catering Assistant)
  • Mr M Boakye (Kitchen Porter)
  • Mrs S Brookes (Catering Assistant)
  • Mrs S Burden (Front of House Supervisor)
  • Miss J Clarke (Dining Hall Assistant)
  • Mrs R De-Silva (Catering Assistant)
  • Mrs E Elston (Catering Assistant)
  • Miss D Erzuah (Catering Assistant)
  • Mrs AJ Hodder (Catering Administrator)
  • Mrs P Jaconelli (Junior Sous Chef)
  • Mrs SB Joanes (Catering Assistant)
  • Miss J Kapoor (Catering Assistant)
  • Miss E Kiss (Catering Assistant)
  • Mrs B Larkin (Catering Assistant)
  • Mrs P Ogunsuyi (Catering Assistant)
  • Mr E Osei (Kitchen Porter)
  • Ms M Phillips (Catering Assistant)
  • Mr R Ramdi (Catering Assistant)
  • Mrs SP Tribe (Catering Assistant)
  • Mr JD Usero-Jorda (Kitchen Porter/Storeman)
  • Miss D Veprauskaite (Catering Assistant)

 

 

King's College School

Southside, Wimbledon Common,

London SW19 4TT

Senior school

Telephone: 020 8255 5300

Email: reception@kcs.org.uk

Absence line: 020 8255 5303

Junior school

Telephone: 020 8255 5335

Email: hmjssec@kcs.org.uk